Lipofilling piersi: powiększanie piersi bez implantów

Popularne jest powiększanie piersi za pomocą lipofillingu. Można to wytłumaczyć tym, że łączy w sobie zarówno modelowanie sylwetki (liposukcja) jak i powiększanie biustu, pozwalając również na korektę kształtu piersi. Ponadto po nim blizny i blizny nie pozostają na skórze, ponieważ skóra nie jest pęknięta. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga pewnego przygotowania w postaci badania lekarskiego oraz zmiany stylu życia.

Wskazania i przeciwwskazania

Lipofilling, czyli zabieg na zwiększenie sylwetki tłuszczem, w ostatnim czasie coraz częściej przyciąga uwagę kobiet. Staje się to szczególnie istotne przy zmianie kształtu piersi. Jednym z głównych powodów jest to, że zabieg może poradzić sobie z szeroką gamą problemów związanych z pogorszeniem wyglądu biustu:

  • Deformacja piersi po utracie wagi lub ciąży.
  • Interwencja chirurgiczna w onkologii.
  • Naturalne starzenie.
  • Eliminacja asymetrii.
  • Konieczność korekty formy po wprowadzeniu implantów silikonowych.
  • Klatka piersiowa ma mały kształt.

Lipofilling, jak każda ingerencja w organizm, niesie ze sobą pewne ryzyko.

Przeciwwskazania:

  • okres menstruacji.
  • Choroby układu hormonalnego.
  • Procesy zapalne w ciele.
  • Choroby skórne.
  • Patologie onkologiczne.

Zabieg lipofillingu przeprowadza się nie wcześniej niż rok po zakończeniu karmienia piersią.

Zalety i wady

Zalety lipofillingu to:

  • Względne bezpieczeństwo i prawie całkowity brak naruszeń skóry.
  • Brak długiego procesu rehabilitacji w szpitalu.
  • Wynik operacji można łatwo skorygować.
  • Możliwość jednoczesnej liposukcji i korekcji piersi.
  • Brak komplikacji i dobra tolerancja.
  • Korekta niezadowalających wyników instalacji protez piersi.
  • Uzyskanie naturalnego kształtu piersi z płynnymi przejściami.

Wady metody:

  • Konieczność posiadania odpowiedniej podaży tkanki tłuszczowej.
  • Prawie nieunikniona potrzeba dodatkowej korekty.
  • Szybka resorpcja tkanki dawcy.
  • Możliwość powiększenia biustu nie więcej niż o 2 rozmiary.

Możliwe komplikacje:

  • Ropienie wstrzykniętej tkanki tłuszczowej.
  • Powstawanie elementów włóknistych, które mogą prowadzić do deformacji piersi.
  • nagromadzenie wapna.
  • prowokowanie zakrzepów.
  • Obrzęk.
  • Śmierć tkanki.
  • Naruszenie wrażliwości.
  • Pojawienie się plam pigmentowych.

Pacjentki obawiają się, że jakiekolwiek zabiegi korekcji piersi wywołają procesy onkologiczne. Jednak lipofilling piersi nie jest przyczyną raka.

Takie obawy wynikają z faktu, że po zabiegu mammografia może wykazać obecność formacji, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak nowotwory złośliwe. W rzeczywistości są to jednak formacje wapienne, które pojawiły się w wyniku zakłóceń. Dlatego o procedurze należy najpierw poinformować lekarza prowadzącego badanie.

Po lipofillingu możesz karmić piersią noworodki. Ta procedura nie wpłynie na naturalny proces karmienia piersią.

Porównanie implantów silikonowych i lipofillingu

Istnieje szereg różnic między lipofillingiem a powiększaniem piersi za pomocą implantów.

Rodzaj operacji znieczulenie Materiał Naruszenie skóry Wynik okres rehabilitacji Ograniczenia rozmiaru Czas trwania efektu
Lipofilling Ogólne lub połączone Komórki tłuszczowe pacjenta Małe okrągłe ślady w miejscach pobrania materiału naturalnie wyglądające piersi 1 dzień Zwiększyć o nie więcej niż 2 rozmiary Do 3 lat
Chirurgia plastyczna piersi Ogólny sztuczna proteza Podłużne nacięcia, które pozostawiają blizny Nienaturalny wygląd piersi - okrągłość sztucznego pochodzenia jest wyraźnie widoczna pod skórą Przedłużony, wymaga przerwy w działalności zawodowej Nie Około 8 lat

Przygotowanie do operacji

Dużą uwagę należy zwrócić na wybór kliniki chirurgii plastycznej. Jeśli to możliwe, musisz odwiedzić instytucję, sprawdzić wyposażenie sali operacyjnej i ocenić stopień profesjonalizmu personelu. Jeśli klinika nie może zapewnić doświadczonego anestezjologa, nie korzystaj z jego usług. Znaki dobrej kliniki:

  • Obecność wszystkiego, co niezbędne do pooperacyjnego powrotu do zdrowia pacjenta.
  • Wymóg szeregu obowiązkowych badań przed zabiegiem.
  • Wysokiej jakości znieczulenie, po którym pacjent nie odczuwa długotrwałego dyskomfortu.
  • Operację przeprowadza mammolog, czyli wysoko wyspecjalizowany specjalista.
  • Instrumenty sterylne.
  • Dostępność wykwalifikowanego personelu pomocniczego.
  • Monitorowanie pacjenta po zabiegu przez cały okres rekonwalescencji.

Pozytywny wynik operacji zależy od wysokich kwalifikacji chirurga plastycznego. Wskazane jest, aby dokładnie przestudiować jego CV i poszukać recenzji na temat pracy.

Na wstępnej konsultacji lekarz powinien poznać wszystkie szczegóły dotyczące stanu zdrowia pacjenta i przeprowadzić badanie. Wyjaśnia, jak przebiega procedura, jakie mogą być konsekwencje i jakie efekty można osiągnąć. Ważne, aby po spotkaniu z nim powstało zaufanie, a wątpliwości zniknęły.

Przed zabiegiem lipofillingu na kilka miesięcy przed zabiegiem będziesz musiał zrezygnować ze złych nawyków (palenie i picie alkoholu). W przeciwnym razie proces rehabilitacji będzie opóźniony w nieskończoność.

Warto również zaprzestać przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi; najbardziej znanym z nich jest aspiryna. W okresie przygotowawczym należy unikać diet i stresów, które mogą negatywnie wpływać na wagę i zmniejszać tkankę tłuszczową.

Przed zabiegiem, a także przed jakąkolwiek operacją, należy poddać się badaniu: oddać krew i mocz, przejść EKG, fluorografię, mammografię, USG gruczołów sutkowych. Następnie terapeuta musi wydać wniosek o stanie zdrowia i gotowości organizmu.

Przeprowadzenie procedury

Pacjent musi usunąć makijaż, zmyć kosmetyki (w tym balsamy i toniki), oczyścić płytkę paznokcia ze sztucznych nalotów.

Operacja trwa dwie godziny i przebiega w trzech etapach:

  1. Materiał dawcy (tkanka tłuszczowa) pobierany jest z ud, brzucha i pośladków. Rurki wprowadza się w małe nacięcia w skórze, przez które jest wypompowywana strzykawką. Uszkodzenie naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych tą metodą pobierania materiału jest niemożliwe.
  2. Ważnym etapem jest przetwarzanie i oczyszczanie materiału do operacji. Jest oddzielony od krwi, martwych komórek i leków przeciwbólowych. Jeśli tak się nie stanie, organizm może odrzucić te komórki.
  3. W ostatnim etapie materiał podawany jest w formie iniekcji podskórnej lub do przestrzeni międzymięśniowych. Wprowadzona warstwa materiału powinna znajdować się w postaci plastrów miodu. Jest to ważne, w przeciwnym razie tkanina nie uniesie się i nie zwiększy objętości.

Lipofilling wykonuje się tylko przy niewielkich zmianach kształtu lub wielkości piersi. W przypadku poważniejszych objętości zalecana jest korekcja za pomocą implantów piersi.

Ponieważ operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, przez kolejny dzień pacjent jest pod opieką lekarzy.

przed i po powiększeniu piersi

Najlepiej ocenić wynik za sześć miesięcy: w tym okresie zmieni się kształt piersi. Dopiero po upływie tego czasu można uznać, że wprowadzony materiał zakorzenił się i jest włączony do pracy organizmu.

Efekt uzyskany dzięki lipofillingowi można zaobserwować w ciągu 2-3 lat. Pod koniec kadencji pozostaje tylko 30-40% początkowej ilości tkanki dawcy. Dla utrwalenia efektu po 6 miesiącach przeprowadzane są zabiegi korekcyjne, które polegają na wprowadzeniu dodatkowego materiału poprzez iniekcję.

Okres pooperacyjny

Na szybkość powrotu do zdrowia po operacji ma wpływ wiek i styl życia pacjenta. Po operacji niepokojący może być niewielki ból w okolicy biustu, w którym można zażyć środek przeciwbólowy. Pacjentowi nie przeszkadzają blizny w okolicy klatki piersiowej, ponieważ do wstrzyknięć używa się tylko cienkich igieł. Dopiero liposukcja pozostawia blizny, ale ich średnica zwykle nie przekracza 3 mm. Opuchlizny i siniaki znikają po około trzech tygodniach. Aby zapobiec procesowi zapalnemu, pacjentowi przepisuje się kurację antybiotykową.

Zabieg nie wpływa na wydajność, więc możesz rozpocząć pracę następnego dnia po operacji. Po tym nie można angażować się w pracę fizyczną i sporty, w których obciążenie rozkłada się na części ciała objęte chirurgią plastyczną. Wędrówka nie musi być długa. Nie można opalać się w solarium i długo przebywać na słońcu.

Gwałtowna utrata wagi po lipofillingu przyczynia się do znacznej redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego należy monitorować swoją wagę. Nie powinien znacząco odbiegać od poziomu w momencie operacji. W przypadku wystąpienia asymetrii przeprowadzana jest procedura naprawcza (nie wcześniej niż sześć miesięcy później).

Opinia lekarzy i opinie pacjentów

Opinie lekarzy na temat lipofillingu piersi są różne. Jednak wszyscy zgadzają się, że lepiej jest przeprowadzić operację ściśle według wskazań, a nie tylko na życzenie pacjenta.

Ponadto istnieją specjaliści, którzy praktykują wykorzystanie komórek macierzystych jako materiału dawcy. Tłumaczą to tym, że taka tkanka zakorzenia się o 50% lepiej. Inni są przeciwni temu podejściu i pracują tylko z komórkami tłuszczowymi.

Niektóre kobiety, które przeszły operację, zgłaszają złe samopoczucie po znieczuleniu, ale znika ono w ciągu jednego dnia. Wielu jest również zdezorientowanych potrzebą ponownej korekty, a właściwie na próżno, ponieważ pozwala to poprawić wynik.

Jest wystarczająco dużo recenzji, w których odnotowuje się długotrwały efekt procedury. Zdarzają się również rozczarowane pacjentki, których piersi, wręcz przeciwnie, bardzo szybko wróciły do poprzedniego kształtu.

Jeśli kobieta ma skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej w dolnej części ciała, po zabiegu piersi szybciej stracą objętość.