Cechy implantacji piersi

Stosunkowo niedawno pojawiła się nowa gałąź medycyny – chirurgia estetyczna, której celem jest implantacja piersi. Według statystyk najczęściej płeć piękna, niezadowolona z rozmiaru swoich piersi, korzysta z usług chirurgów plastycznych. Operacje powiększania piersi przeprowadzane są przy użyciu specjalnych implantów.

Wskazaniami do tego mogą być:

  1. Pragnienie pacjentki zwiększenia rozmiaru piersi i nadania jej atrakcyjniejszego kształtu.
  2. Rekonstrukcja piersi po radykalnej mastektomii (usunięciu) z powodu różnych schorzeń.
  3. Asymetria gruczołów sutkowych.
  4. Wrodzone anomalie i wady anatomiczne.
  5. Konsekwencje traumy.

Kiedy kobieta uzna, że potrzebuje operacji powiększenia piersi, stanie przed 3 głównymi zadaniami, od których w dużej mierze zależeć będzie pozytywny wynik: wybór kliniki, specjalisty chirurga oraz rodzaje implantów piersi.

Chirurdzy plastyczni powiększający piersi

Wybór specjalisty

Jak wybrać odpowiednią klinikę i chirurga plastycznego? W dużych miastach istnieje wiele klinik oferujących usługi z zakresu chirurgii plastycznej. Istnieje obawa, że wpadniemy na pozbawionych skrupułów specjalistów, a potem przez wiele lat przypłacimy ich zdrowiem i postrzępionymi nerwami. W praktyce prawniczej istnieje wiele precedensów, kiedy pociągano ich do odpowiedzialności i zmuszano do zapłacenia odszkodowania materialnego i moralnego.

Należy pamiętać, że koszt dobrych implantów i pracy zespołu lekarzy jest dość wysoki. Nie powinieneś kupować różnych promocji i rabatów, jeśli operacja jest oferowana po koszcie znacznie niższym niż średnia rynkowa, lepiej nie ryzykować zdrowia i odmówić.

Istnieje kilka kryteriów właściwego wyboru kliniki:

  1. Instytucja posiada zezwolenia, odpowiednie licencje, jej specjaliści przeszli specjalistyczne szkolenia i przedstawiają poświadczone notarialnie kopie ukończenia studiów wyższych, kursy specjalizacyjne.
  2. Klinika posiada cały niezbędny sprzęt, w tym urządzenia do resuscytacji i intensywnej terapii.
  3. Operację przeprowadza zespół chirurgów, resuscytatorów, pielęgniarek operacyjnych.
  4. Koszt usług obejmuje opiekę pooperacyjną i nadzór.
  5. Klinika ma dobre recenzje pacjentów i jest szanowana w środowisku medycznym.
  6. Lekarz szczegółowo opowiada o niuansach operacji i umowie serwisowej, w tym o ewentualnych komplikacjach.
  7. Klinika dokładnie sprawdza stan zdrowia pacjenta przed wyznaczeniem terminu operacji.

Tak więc ustalono klinikę i chirurga plastycznego, który wykona operację. Pozostaje wybrać implanty piersi.

wybór implantu do powiększania piersi

Wybór implantów

Czym oni są? Implanty piersiowe to otoczka wypełniona określonym składem.

Jako wypełniacz stosuje się:

  • solankowy;
  • żel;
  • mieszanina roztworów.

Implanty piersi z solą fizjologiczną na obecnym etapie rozwoju chirurgii estetycznej praktycznie nie są stosowane. Nie mogą zapewnić długotrwałego efektu kosmetycznego – z czasem na powierzchni piersi pojawiają się fałdy i guzki. Zawartość żelu w implancie nie może się tak swobodnie przemieszczać, dlatego jest to preferowane.

Najnowsza generacja implantów czołowych zachodnich producentów opiera się na specjalnym żelu, który nie porusza się przy zmianie pozycji ciała. Dzięki temu pierś zachowuje swój atrakcyjny kształt przez wiele lat.

Żelowe implanty piersi mają:

  1. Trwała powłoka zewnętrzna z włókna silikonowego.
  2. Spoisty wypełniacz żelowy o konsystencji galaretki.
  3. Po rozbiciu żel nie przecieka do tkanki piersi, ale pozostaje w jej wnętrzu.

Ważne jest, aby dobrać implant anatomiczny, który będzie pasował do naturalnego kształtu piersi pacjentki. Przy płaskiej klatce piersiowej zaleca się zakładanie implantów w kształcie łzy, z ugięciem - okrągłym. Chirurg i pacjent muszą wspólnie podjąć decyzję o mammoplastyce i implantach. W dobrych klinikach proponuje się stworzenie modelu 3D, który umożliwia ocenę wyniku przyszłej operacji.

Oprócz kształtu dobierany jest rozmiar implantów. W nowoczesnych modelach jeden rozmiar odpowiada 150 ml wypełniacza żelowego. Jeśli planowane jest zwiększenie rozmiaru piersi o dwa rozmiary, wybiera się implanty o objętości 300 ml.

Istnieją szczególne przypadki, w których chirurg podczas operacji wstrzykuje wypełniacz do powłoki. Indywidualną decyzję o ilości żelu do wstrzyknięcia podejmuje na podstawie:

  • proporcje ciała,
  • szerokość klatki piersiowej,
  • aktualny rozmiar biustu
  • gęstość skóry.

Po umieszczeniu implantu w piersi z czasem tworzy się torebka tkanki łącznej, która wnika w jej pory. Pierś staje się naturalnie miękka w dotyku i nie odkształca się z upływem czasu. U niektórych pacjentów powstaje bardzo gęsta torebka, przez co gruczoły sutkowe stają się twarde. Z czasem może to spowodować utratę ich kształtu.

implant powiększający piersi

Lokalizacja implantów

Jak pozycjonowane są implanty podczas zabiegu? Lokalizacja implantów w piersi determinuje kształt gruczołów sutkowych. To, jak szybko i dobrze „zakorzenią się" w ciele, zależy od jego właściwego wyboru.

Istnieje kilka sposobów na umieszczenie implantów:

  1. Nad mięśniem piersiowym. Pacjenci szybko i łatwo przechodzą okres rehabilitacji, obrzęk ustępuje w krótkim czasie. Skurcz mięśni piersiowych nie powoduje deformacji implantu. Ale z czasem może urosnąć do gęstej torebki łącznej, co utrudnia mammografię.
  2. Pod mięśniem piersiowym. W takim przypadku implant nie będzie kolidował z mammografią, nie zarasta gęstą torebką, ale może ulec deformacji w wyniku skurczu gruczołów sutkowych.
  3. Pozycja pośrednia między powięzią mięśnia piersiowego a tkankami gruczołu sutkowego. Pozwala to na bezpieczne zamocowanie implantu i uniknięcie negatywnych skutków.

Implantację piersi wykonuje się w klinice, zwykle w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje nacięcie spod pachy pod fałdą piersi lub wokół otoczki. W tym przypadku pozostają mniej widoczne blizny. Czas trwania operacji, w zależności od złożoności, wynosi 1-2 godziny.

dziewczynka trzymająca implanty do powiększania piersi

Okres rekonwalescencji po mammoplastyce

W pierwszym dniu po operacji pacjent pozostaje pod opieką lekarzy i personelu medycznego w przychodni. Z normalnym stanem zdrowia zostaje wypisana po opatrunku drugiego dnia. W 5-7 dniu po operacji wykonywane są badania kontrolne i w razie potrzeby opatrunki, aw 10-14 dniu szwy są usuwane. Resztę okresu rehabilitacji, przy braku powikłań, wykonuje sama pacjentka.

Ona musi:

  • nosić specjalną bieliznę uciskową przepisaną przez lekarza,
  • ograniczyć obciążenie fizyczne obręczy barkowej,
  • w procesie zdrowienia, aby zaangażować się w nawykowy sposób życia,
  • chronić klatkę piersiową przed urazami przegrzania i hipotermii,
  • stopniowo wracaj do sportu.

Cały okres rehabilitacji, kiedy obrzęk całkowicie znika i można ocenić wyniki mammoplastyki, trwa 4-6 miesięcy.

przygotowanie do zabiegu powiększania piersi za pomocą implantów

Ryzyko operacji powiększania piersi

Mammoplastyka należy do kategorii operacji złożonych, po których mogą wystąpić ogólne powikłania chirurgiczne:

  1. Krwawienie. Ryzyko krwawienia jest zwiększone przez słabe krzepnięcie krwi, czasami przyczyną może być nieprzyszyte naczynie krwionośne lub rozdarty szew.
  2. Infekcja. Pole operacyjne do mammoplastyki jest rozległe, do rany może dostać się infekcja z otaczającej skóry.
  3. Powstawanie gęstych blizn. Czasami w miejscu szwów tworzą się szpecące blizny. Są usuwane przez wycięcie.

Oprócz ogólnych powikłań chirurgicznych istnieją specyficzne nieodłączne operacje powiększania piersi:

  1. Pęknięcie implantu. W rzadkich przypadkach dzieje się tak z powodu naruszenia reżimu pacjenta w okresie rehabilitacji lub w wyniku wad implantu.
  2. Deformacja piersi z okrągłymi implantami. Występuje, gdy pacjent ignoruje noszenie bielizny uciskowej lub z powodu niewłaściwie dobranej taktyki zakładania implantu.
  3. Utrata czucia w brodawce i otoczce. Powodem jest naruszenie integralności zakończeń nerwowych.
  4. Obrzęk z powodu upośledzonego drenażu limfatycznego.
  5. Powstawanie gęstej błony torebkowej, która może deformować piersi za pomocą implantów anatomicznych.
biustonosz po powiększeniu piersi implantami

Alternatywne powiększanie piersi

Czy istnieje alternatywa dla operacji powiększania piersi? Stosowanie kosmetyków – kremów, żeli, maści nie daje pozytywnych rezultatów. Nie możesz w ten sposób powiększyć piersi. Ponadto zawarte w nich hormony mogą powodować stan nierównowagi, który jest bardzo trudny do skorygowania.

Brak objętości i asymetrię można zrekompensować noszeniem specjalnego biustonosza. Jednak tylko operacja powiększenia piersi może przywrócić kobiecie pewność siebie i jej atrakcyjność.