Powiększenie piersi

Powiększanie piersi implantami

Operacja powiększania piersi może stać się niezbędna dla kobiety z powodu wielu czynników: utraty piersi z powodu raka, wad wrodzonych, naturalnych małych piersi, niedorozwoju gruczołów sutkowych, nagłej utraty wagi lub utraty objętości piersi po karmieniu piersią. Chęć powiększenia piersi to najczęściej nie tylko kaprys płci pięknej, ale także chęć pokonania wielu kompleksów związanych z tym obszarem ciała. Nowoczesna chirurgia plastyczna rozwija się każdego dnia i może zaoferować kobietom wiele możliwości rozwiązania problemu powiększania piersi.






Chirurgiczne metody dostępu do powiększania piersi:

  • Metoda pachowa (pachowa)pozwala zachować integralność piersi, a także wrażliwość piersi. Blizna pooperacyjna zlokalizowana jest w niewidocznym miejscu. Wadą tej metody jest to, że do skutecznego powiększenia piersi wymagany jest wysoki profesjonalizm chirurga i dobry sprzęt endoskopowy. Przy metodzie pachowej niezwykle trudno jest prawidłowo ustawić implant.
  • Metoda okołowrotkowapolega na nacięciu wzdłuż dolnej krawędzi otoczki brodawki, tuż między skórą pigmentowaną a niemalowaną. Powiększanie piersi tą metodą jest odpowiednie dla kobiet, które już mają dzieci, ponieważ istnieje ryzyko naruszenia przewodów mlecznych. Metoda okołootoczkowa jest odpowiednia dla małych implantów. Zaletą jest to, że chirurg może jednocześnie wykonać operację plastyczną brodawki sutkowej, bez dodatkowych nacięć.
  • Metoda podmutycznajedna z najbezpieczniejszych metod powiększania piersi. Chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie piersiowym kobiety, aby umieścić implant. W ten sposób chirurg ma wygodny dostęp do formowania łoża implantu. Dlatego ustawia go w najbardziej optymalny sposób. Blizna po powiększeniu piersi jest niewidoczna, gdyż ukryta jest pod naturalnym fałdem piersi. Co najważniejsze, ta metoda powiększania piersi jest odpowiednia dla kobiet z wyraźnym fałdem piersiowym.
  • Dostęp do pępkanie popularne, ponieważpozwala na instalację implantów wypełnionych wyłącznie roztworem soli, który już stracił na znaczeniu. Istotą tej metody jest to, że implanty wprowadza się przez nacięcie powyżej pępka. Chirurg tworzy pod skórą specjalne tunele endoskopowe od pępka do klatki piersiowej na endoprotezy. Implanty są dostarczane przez nie do kieszonki na piersi i dopiero potem są wypełniane solą fizjologiczną. Zaletą tej metody jest całkowity brak blizn i blizn w okolicy klatki piersiowej.
  • Dostęp przezbrzusznystosowany w połączeniu z chirurgią plastyczną jamy brzusznej, aby nie wykonywać dodatkowych nacięć na ciele pacjenta. W tym celu chirurg umieszcza implant przez nacięcie w przedniej ścianie jamy brzusznej. Zaletą tej metody jest brak jakichkolwiek blizn na klatce piersiowej.

Laktacja po powiększeniu piersi

Podczas zabiegu powiększania piersi metodą pachową lub podsutkową kanały mleczne piersi nie są naruszane, więc jeśli kobieta jest genetycznie predysponowana do karmienia piersią, może nie bać się o swoje przyszłe dzieci. Jedynym ograniczeniem jest to, że planowanie ciąży po powiększeniu piersi nie powinno rozpoczynać się wcześniej niż 1-2 lata po powiększeniu piersi implantami.

Wskazania do powiększania piersi

  • Opadanie piersi po karmieniu piersią;
  • Ptoza piersi w wyniku gwałtownego spadku masy ciała;
  • Niedorozwinięte gruczoły sutkowe (niedorozwój piersi);
  • Utrata gruczołów mlecznych z powodu raka;
  • Chęć pacjentki do posiadania większych piersi.

Odmiany implantów do powiększania piersi

Zwyczajowo rozróżnia się implanty dwóch typów: anatomiczne i okrągłe. Wszystkie mają szorstką lub gładką powłokę. Który rodzaj zastosować zawsze jest omawiany z chirurgiem. Eksperci dzielą wielkość implantów na objętość, którą mierzy się w mililitrach. Implanty dobierane są ściśle indywidualnie dla każdego pacjenta, z zachowaniem jej cech fizjologicznych.

Przygotowanie do powiększenia piersi

Aby kobieta mogła przygotować się do mammoplastyki augmentacyjnej, potrzebna jest osobista konsultacja ze specjalistą, który opowie o cechach i subtelnościach zabiegu chirurgicznego, a także o planowanym do osiągnięcia wyniku. Następnie pacjentka jest kierowana na szereg badań: ogólne badanie krwi i moczu, krew na HIV, zapalenie wątroby, kiłę, biochemiczne badanie krwi oraz badania: EKG, fluorografia, konsultacja z mammologiem, ginekologiem i anestezjologiem. Wyniki badań pozwalają na wykrycie u kobiety przeciwwskazań do zabiegu powiększania piersi. Specjalista dodatkowo informuje, że przygotowując się do mammoplastyki augmentacyjnej warto w dwa tygodnie porzucić złe nawyki: alkohol i papierosy. W przeddzień operacji plastycznej nie można jeść ani pić.

Jak przebiega operacja powiększania piersi?

W dniu, w którym planowany był zabieg powiększania piersi, pacjentka musi zgłosić się do poradni najlepiej wcześniej, aby była czas na przygotowanie się do operacji. Bezpośrednio przed zabiegiem powiększania piersi chirurg wykonuje oznaczenia na ciele kobiety zgodnie z wcześniej wybraną metodą wykonania operacji. Mogą to być kropkowane linie na dolnej granicy otoczki brodawki, linie w okolicy fałdu piersi itp. Po wykonaniu wszystkich czynności przygotowawczych pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne. Następnie okolicę piersi poddaje się działaniu roztworu dezynfekującego i rozpoczyna się mammoplastyka powiększająca. W tym celu chirurg wykonuje nacięcia skalpelem zgodnie z oznaczeniami, zakłada przygotowane wcześniej implanty w optymalny sposób, aby uzyskać jak najlepszy wygląd piersi. Pod koniec mammoplastyki augmentacyjnej na nacięcia zakładane są szwy i bandaż, a następnie na kobietę zakładany jest strój uciskowy. Całkowity czas pracy nie przekroczy dwóch godzin, jest to kwestia indywidualna.

Jak powinnaś się zachować po powiększeniu piersi?

Bezpośrednio po plastikowym powiększeniu piersi pacjentka pozostaje w szpitalu, ponieważoperacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Następnie kobieta będzie musiała przychodzić co drugi dzień na opatrunki, aż szwy zostaną usunięte, około 1-1, 5 tygodnia. W pierwszym tygodniu pacjent może odczuwać ciężkość w klatce piersiowej i ból, ale jest to całkowicie normalne, ponieważw tym okresie obrzęk gruczołów mlecznych utrzymuje się. Aby złagodzić dobre samopoczucie kobiety, chirurg przepisuje leki przeciwbólowe. Nie zapominajmy, że konieczne jest noszenie bielizny kompresyjnej, która zapobiegnie rozwojowi obrzęków, utrzyma implanty na miejscu i ułatwi życie w okresie rehabilitacji, który potrwa około półtora miesiąca. Z biegiem czasu obrzęk ustąpi i wtedy będzie można ocenić rzeczywiste efekty powiększenia piersi. Warto zaprzestać noszenia biustonosza kompresyjnego dopiero po uzyskaniu zgody chirurga, wtedy łatwy i szybki powrót do zdrowia po operacji nie potrwa długo.

Dlaczego po mammoplastyce augmentacyjnej potrzebujesz odzieży kompresyjnej?

Bielizna uciskowa to specjalny biustonosz wykonany z elastycznych włókien z taśmą mocującą na górze. Po mammoplastyce augmentacyjnej noszony jest w celu utworzenia naturalnej kapsuły na implanty w kobiecej piersi. Dzięki tej bieliźnie implanty piersi są zamocowane we właściwej pozycji i nie poruszają się. Obrzęk po operacji nie może się rozwinąć, ponieważ stanik uciska mięsień piersiowy większy. Nie wszystkie kobiety mogą zastąpić bieliznę uciskową zwykłym topem sportowym; wcześniej należy skonsultować się z chirurgiem.

Z czego zrezygnować bezpośrednio po zabiegu powiększenia piersi?

  • Aktywność fizyczna o ciężkim charakterze;
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów;
  • Aktywności sportowe;
  • Zabiegi SPA, kąpiel, sauna;
  • Opalanie się, pływanie na otwartej wodzie;
  • Śpij na swojej stronie, odwróć się na swoją stronę.

Możliwe powikłania po powiększeniu piersi

  • Seromy, krwiaki;
  • Przemieszczenie implantu, jego wyraźny kontur;
  • Przykurcz torebkowy;
  • Blizny keloidowe;
  • Utrata wrażliwości sutków i piersi.

Jak rozmazać szwy po zabiegu?

Do skutecznego zagojenia szwów po powiększeniu piersi wystarczy dokładna ich pielęgnacja, bez konieczności stosowania specjalistycznych preparatów i maści.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania piersi:

  • Cukrzyca i gruźlica;
  • Onkologia;
  • Obecność chorób przewlekłych i zakaźnych w ostrej fazie;
  • Podwyższone ciśnienie krwi;
  • Słaba krzepliwość krwi;
  • Skłonność do blizn;
  • Żylaki;
  • Okres laktacji;
  • Ciąża;
  • Miesiączka;
  • HIV, zapalenie wątroby, kiła;
  • Wiek poniżej 18 lat.

Pytanie odpowiedź

Jak szybko po zabiegu powiększenia piersi możesz zacząć uprawiać seks?

Nie powinieneś wznawiać życia intymnego wcześniej niż miesiąc po operacji plastycznej. Wynika to z faktu, że podczas stosunku może dopływać krew do piersi, a także dodatkowej aktywności fizycznej, podczas której pierś może się poruszać. W żadnym wypadku nie należy go ściskać.

Czy po operacji mogę się opalać?

Z biegiem czasu nie powinieneś tego robić, dopóki szwy się nie zagoją i nie staną się białe. Nawet jeśli słońce nie oddziałuje bezpośrednio na nie, kobieta nie powinna długo przebywać na świeżym powietrzu.

Czy mogę ćwiczyć po powiększeniu piersi?

Jest to możliwe, ale odzyskanie ciała zajmie trochę czasu. Nawet po półtora miesiąca warto ćwiczyć ostrożnie i nie należy w ogóle obciążać mięśni piersiowych.

Kiedy mogę wziąć prysznic po powiększeniu piersi?

7 dni później. Ale znowu najważniejsze jest, aby wszystkie ruchy wykonywać ostrożnie, lepiej dodatkowo skonsultować się z chirurgiem.